על "הברבור השחור" מאת נסים טאלב

חיינו האישיים והקולקטיביים מלאים באירועים שאיש לא ציפה להם, אירועים שטורפים את הקלפים, משנים את מהלך העניינים לטוב או לרע, לשבט או לחסד, ברבורים שחורים, כפי שמכנה אותם ניסים טאלב. אסון התאומים היה אירוע גלובלי שלא נחזה כמעט על-ידי איש, כך גם רצח רבין, מלחמת יום כיפור, מלחמת העולם הראשונה, המצאת האינטרנט ומשבר הסאב-פריים. ברבורים שחורים יכולים להיות חיוביים ושליליים, אך תמיד יפתיעו.  ברק אובמה הוא סוג של ברבור ונשיא ראשון שחור חיובי.  גם אהבה ממבט ראשון. גם זכייה בלוטו.

"הברבור השחור" (הוצאת דביר)  הוא הרחבה של  "תעתועי האקראיות" (הוצאת ידיעות אחרונות) ספרו הראשון של טאלב, לכל תחומי החיים. בספרו הראשון, שהיה סוג של התגלות לאנשים רבים בשוק ההון ובעולם העסקים, טען טאלב בצורה משכנעת וסוחפת שמומחי הסיכונים והפרופסורים לסטטיסטיקה לא שווים כלום; שאין שום יכולת להסיק מנתוני העבר דבר מה ודאי לגבי העתיד; ששוק ההון כולו הוא סוג של תרמית פונזי גדולה ומוכחשת, ושגם הגורואים הגדולים ביותר, עם ממוצע הצלחות פנטסטי ורווחי ענק, הם לא יותר מאשר אנשים ממוזלים מאוד.

מאז יציאת הספר ובסיוען של שתי בועות פיננסיות ענקיות שפקעו – בועת הנאסד"ק ובועת האשראי – נהפך טאלב לכוכב מדיה ענק, אורח כבוד בכל הפאנלים והתוכניות. שוק ההון אימץ אותו כאחד הנביאים הגדולים שלו ומומחי הסטטיסטיקה העולמיים הכריזו עליו כמשיח שקר, שליחו של השטן עלי אדמות. לפני שנתיים שיחרר טאלב לאוויר העולם את "הברבור השחור", שמפתח את הרעיונות הבסיסיים שלו אודות האקראיות והמזל. גם ספר זה נהפך לרב מכר עולמי. טאלב, מבריק כתמיד, מראה כי הפרספקטיבה המוקצנת שלו – שהוא מכנה "ברבור שחור" – שלטת בתחומים רבים – במימשל, בצבא, באמנות, בתרבות הפופולרית, במגעים היומיומיים שלנו עם הזולת וביחסים בין מדינות.

ההיסטוריה מזגזגת מברבור שחור אחד לשני, בהחלט לא לפי איזושהי תוכנית או אפילו היגיון סמוי. טרם התרחשותם, כל הברבורים השחורים הם בגדר פנטזיה, תרחיש לא סביר, לכל היותר סרט אסונות הוליוודי. כמובן שלאחר מעשה קל יותר לנמק ולספק  הסברים למכביר. רצח רבין היה תוצאה של הסתה שיטתית. אחד-עשרה בספטמבר – צאצא של התנגשות הציוויליזציות.  הפסיכולוגיה האנושית, גורס טאלב בסיועם של דניאל כהנמן ועמוס טברסקי, החוקרים הישראלים שזכו בנובל, לא בנויה להתמודד עם ברבורים שחורים אלא בדרך של הכחשה והתעלמות בצירוף האקסיומה הידועה של "לי זה לא יקרה." בפח נופלים הדיוטות ומומחים כאחד ומהאחרונים עלינו להיזהר במיוחד.

ישנם גם ברבורים שחורים שעם קצת דמיון אפשר להפוך לברבורים אפורים, גורס טאלב, כלומר, לחזות בערך את היתכנותם העקרונית. בהקשר הישראלי אני יכול לחשוב, למשל, על הכור בדימונה כמועמד לברבור אפור רציני. אחרי הכל,  מדובר באחד הכורים הישנים ביותר בעולם, בן המחזור של צ'רנוביל. ברור שאם תתרחש בו תקלה רצינית, אפשר לומר שלום ולא להתראות לכל הנגב ואף לאזור המרכז. אלא שלשמחתנו המערכת מודעת לסכנה, וכביכול נערכה לקראתה. במלים אחרות, הפכה את הברבור השחור לאפור. כך לדוגמה המומחים הישראלים שבדקו את כיפת הבטון ואת יסודותיו קבעו שהכור יכול לעמוד ברעידת אדמה חזקה במיוחד, מהסוג שמתרחש באזורנו אחת למאה שנים. האם אתם רגועים? טאלב יאמר לנו שאסור לנו להסתמך על הערכות מצב שכאלו, כי הן מבוססות על הנחות סטסטיסטיות שגויות. אין לנו באמת מספיק נתונים אודות העבר כדי לאמוד את התדירות ואת העוצמה של רעידות אדמה באזורנו; וגם אם היה לנו, אי אפשר לשלול את האפשרות של רעידת אדמה חזקה מהממוצע, כה חזקה, עד שהממוצע הופך להיות לא רלבנטי. רעידות אדמה הן יצרניות מובהקות של ברבורים שחורים. האם ישראל יכולה להרשות לעצמה אירוע בסדר גודל כזה? האם אתם סומכים על מינה צמח של הקמ"ג? אני לא. וזהו רק אחד הברבורים האפורים השוחים באזורנו.

"הברבור השחור" הוא ספר מדע פופולרי במיטבו. עשיר בדוגמאות, קולח ובהיר, פונה לאוכלוסייה רחבה ככל האפשר, מסנתז רעיונות מורכבים ומפשט אותם ללא שום פשטנות ושטחיות. יש בו תובנות עצמאיות למכביר, גם אם הוא עומד על כתפי ענקים.

[התפרסם במוסף הספרים של "ידיעות אחרונות", 2009]

תגובה אחת

  1. הפורום ממצה ביותר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: